:: دوره 7، شماره 27 - ( 6-1396 ) ::
جلد 7 شماره 27 صفحات 77-84 برگشت به فهرست نسخه ها
سنتز نانو حامل آنیونی زیست تخریب پذیر و خود تجمع گر: رویکرد جدیدی برای بهبود رسانش کورکومین به سلول‌های سرطانی استخوان و ارائه مدل ریاضی برای سینتیک رهایش دارو
سمیرا نادری نژاد، فاطمه حقیر السادات، قاسم عموعابدینی ، علی نادری نژاد، زهرا اسماعیلی، عظیم اکبرزاده
گروه مهندسی بیوتکنولوژی و داروسازی، پردیس دانشکده‌های فنی، دانشکده مهندسی شیمی، دانشگاه تهران. ، amoabedini@ut.ac.ir
چکیده:   (1478 مشاهده)
سابقه و هدف:  استئوسارکوما شایع­ترین سرطان در بین نوجوانان است. کورکومین اثرات القای حساسیت به سلول‌های سرطانی در برابر شیمی درمانی و ضدتوموری دارد. در این مطالعه سامانه نیوزمی آهسته رهش حاوی کورکومین برای بهبود خواص ضد سرطانی کورکومین علیه استئوسارکوما را تهیه شده­است.
مواد و روش ­ها: وزیکول­های نیوزومی آنیونی تهیه شده حاوی 70 درصد توئین 60 و 30 درصد کلسترل و در حضور پلی­اتیلن­گلیکول می­باشد. نانوذره تهیه شده مشخصه یابی شد و سمیت داروی کورکومین در مقایسه با نیوزوم کورکومین بر روی رده سلولی MG-63 سنجیده شده است. هم­چنین مدل سینتکی مناسبی جهت پیش بینی رهایش دارو پیشنهاد شده است.
یافته­ ها: وزیکول­های نیوزمی حاوی کورکومین با اندازه 242 نانومتر، 2/95% میزان راندمان انکپسولیشن دارو، پتانسیل زتا 38- میلی ولت و شاخص پراکندگی 17/0می­باشد. نانو ذره تهیه شده رهایش کنترل شده دارد و در طی 96 ساعت میزان رهایش دارو 87/43 درصد می­باشد. مدل Peppa’s بر روی داده­های سینتیک رهایش دارو تطابق خوبی را نشان می­دهد. نتایج تست سمیت بهبود 9/0 برابری در کشندگی سلول­ها در مقایسه نیوزوم­های کورکومین و کورکومین را نشان داد.
بحث: قرارگیری کورکومین در نیوزوم می­تواند به مشکل ناپایداری نیوزوم در پلاسما غلبه کند و باعث بهبود حلالیت آن شده­است. هم­چنین اثرات ضدسرطانی کورکومین به ویژه در حالت نیوزومی اثبات گردیده­است.
نتیجه گیری: سامانه نیوزمی حاوی کورکومین آهسته رهش، مونو دیسپرس و با درصد انکپسولیشن و سایز مناسب می­باشد. نتایج حاصل از بررسی شارژ سطحی، آنیونی بودن سامانه حاصل را تایید می­کند و در درمان سرطان استخوان قابل استفاده است.
واژه‌های کلیدی: نیوزوم، مدلسازی ریاضی سینتیک رهایش دارو، کورکومین، آب گریز، مشخصه یابی، استئوسارکوما.
متن کامل [PDF 397 kb]   (348 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 27 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها