:: دوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) ::
جلد 7 شماره 28 صفحات 9-18 برگشت به فهرست نسخه ها
نگرشی بر تأثیر ژن FTO در چاقی
بدری ابراهیمی یزدآبادی، مریم استاد شریف ، پریسا محمدی نژاد
گروه علوم پایه پزشکی ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد اصفهان ( خوراسگان ) ، اصفهان ، ایران. ، Maryam.ostadsharif@gmail.com
چکیده:   (1320 مشاهده)
در سال 2007، بر اساس مطالعه­ها  GWAS(genome-wide association studies)، ژن FTO 
(fat mass and obesity-associated) ، کشف گردید. در این بررسی­ها، ارتباط پلی­مورفیسم­های تک نوکلئوتیدی (SNPs)­، در ژن FTO و شاخص توده بدنی(BMI)  در جمعیت­های مختلف تعیین گردید. از این­رو FTO ، به­عنوان اولین ژنی که در ایجاد چاقی نقش دارد، شناخته شد. در این مقاله،  به بررسی میزان همه­گیری ژنتیکی FTO پرداخته و رابطه احتمالی که میان بیولوژی پیچیده این ژن با تنظیم وزن بدن وجود دارد بحث خواهید شد.
در مطالعه مروری حال حاضر ، تحقیقات انجام شده در شرایط In vivo و In vitro پیرامون بیولوژی پیچیده FTO  ، مطرح گردیده است. هم­چنین ارتباط این ژن با چاقی و بیماری­های مرتبط با چاقی بررسی شده است.
تأثیر SNPهای ژن FTO ، در نژادهای آفریقایی و آسیایی مشابه و یا تا حدودی کم­تر از جمعیت نژادهای اروپایی بود. SNP های ژن FTO، تأثیری بر سطح فعالیت جسمانی افراد ندارند. مطالعه­های صورت گرفته نشان داد که FTO به همراه تغییرهای اندک در میزان مواد غذایی دریافتی، خطر چاقی را افزایش می­دهد.  FTO یک دمتیلاز اسید نوکلئیک است و نقص در آن باعث ایجاد فنوتیپ­های واضحی در کاهش رشد پس از تولد و مشکل­های تکوینی می­گردد.
واژه‌های کلیدی: ژنFTO، چاقی، مطالعات پویش کل ژنوم، شاخص توده بدنی
متن کامل [PDF 456 kb]   (634 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۹


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها