:: دوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) ::
جلد 7 شماره 28 صفحات 25-32 برگشت به فهرست نسخه ها
رنگبری از پساب کارخانه‌های نساجی به‌وسیله‌ کنسرسیوم باکتری‌های ترموفیل
میلاد صابرطحان، عباس فرازمند ، احمدعلی پوربابایی
پژوهشکده زیست‌فناوری، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، تهران، ایران ، farazmand@irost.ir
چکیده:   (1018 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه آب در دسترس برای مصارف آشامیدنی و صنعتی محدود است. با استفاده از فرآیند تصفیه می‌توان آب مصرفی در صنایع را که از عمده‌ترین مصرف‌کننده‌های آب می‌باشد بازیافت کرده و به چرخه صنعت بازگردانده می‌شود. با استفاده از باکتری‌های تجزیه ‌کننده ترکیب­های رنگی عملیات تجزیه و حذف رنگ‌ها به خصوص رنگ‌های گروه آزو را انجام داده شد.
مواد و روش: نمونه‌ها در محیط‌های تریپتیکـاز سوی براث (TSB) کشت داده شد. با استفاده از یک محیط کشت حاوی ترکیب­های رنگی پساب نساجی، توانایی رشد و تجزیه رنگ توسط سویه‌های جدا شده بررسی شد. از شرایط گرمخانه گذاری در دمای 50 درجه سانتی‌گراد و هوادهی به مدت سه روز برای ارزیابی مقایسه‌ای سویه‌ها استفاده شد.
یافته‌ها: از میان 24 سویه‌ جدا شده از پساب کارخانه نساجی، کنسرسیومی از سه سویه برتر برای رنگبری پساب استفاده شد. این سه سویه‌ جدا شده پس از غربالگری با شرایط خاص برای کنسرسیوم استفاده شد.
بحث: با استفاده از باکتری‌های تجزیه ‌کننده ترکیب­های رنگی عملیات تجزیه و حذف رنگ‌ها به­خصوص رنگ‌های گروه آزو صورت گرفت. دمای بالای 80 درجه پساب در حوضچه‌ متعادل‌سازی تصفیه‌خانه و وجود املاح در آن، محل مناسبی را برای جداسازی باکتری‌های گرمادوست و تحمل کننده گرما و نمک فراهم کرده است. باکتری‌های جداسازی شده از سه ویژگی قابلیت تجزیه رنگ، رشد در دما بالا و تحمل نمک برخوردار شدند.
نتیجه‌گیری: ایجاد کنسرسیومی از سه سویه جدا شده، امکان رنگبری از نمونه واقعی پساب نساجی تا میزان 90 درصد حاصل شد. این سه سویه توان رنگبری از پساب را در دمای 36 تا 51 درجه سانتی‌گراد و مقادیر pH 5/5 تا 5/9 و میزان نمک از 0 تا 7 درصد را دارا شدند.
واژه‌های کلیدی: باکتری‌های ترموفیل، رنگبری، نساجی، پساب، کنسرسیوم باکتریایی و تجزیه زیستی
متن کامل [PDF 303 kb]   (239 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۹


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها