:: دوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) ::
جلد 7 شماره 28 صفحات 41-48 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی نقش پرایمینگ بذر در تعدیل اثرهای تنش شوری در گیاه دارویی مرزه
سحر فنایی، فاطمه نجات زاده
گروه کشاورزی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی، خوی، ایران ، fnejatzadeh@yahoo.com
چکیده:   (1193 مشاهده)
 سابقه و هدف:  مرزه یکی از گیاهان مهم دارویی و خوراکی است.  پرایمینگ بذر تکنیکی است که به واسطه آن بذور پیش از قرار گرفتن در بستر کشت، از لحاظ فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی آمادگی جوانه زنی را به دست می­آورند.
مواد و روش­ها: به منظور بررسی تأثیر پرایمینگ بذر بر تعدیل اثر شوری بر جوانه زنی و رشد اولیه گیاه مرزه در شرایط کشت گلدانی، آزمایشی  به­صورت فاکتوریل دو عاملی در قالب طرح به­ طور کامل تصادفی در سه تکرار در گلخانه دانشگاه آزاد خوی در سال 1393 انجام شد. فاکتورها شامل سه سطح هدایت الکتریکی  2، 4 و 6 میلی­موس بر سانتی­متر مربع از نمک کلرید سدیم و پرایمینگ بذر در چهار سطح  شامل شاهد (عدم پرایمینگ)، پرایمینگ با نیترات پتاسیم، کلرید پتاسیم و کلرید سدیم بود. صفت­های مورد ارزیابی شامل طول ریشه­چه و ساقه­چه، وزن خشک ریشه­چه و ساقه­چه، درصد جوانه­زنی، میانگین مدت جوانه­زنی و وزن خشک زیست توده بود.
یافته­ ها: نتایج تجزیه واریانس داده­ها نشان داد شوری بر تمام صفت­های مورد مطالعه تأثیر معنی­داری داشت. بیش­ترین درصد جوانه­زنی (58/97 درصد) و  بیش­ترین میانگین بیوماس گیاهی (26/55 گرم) در پایین­ترین سطح شوری به­دست آمد. 
بحث: پرایمینگ بذر به غیر از تعداد برگ، قطر ساقه و زمان لازم برای سبز شدن بر بقیه صفت­های مورد مطالعه تأثیر معنی­داری داشت. هم­چنین اثر متقابل شوری و پرایمینگ بر درصد جوانه زنی تأثیرمعنی­داری داشت. بیش­ترین درصد جوانه زنی با 84/92 در تیمار نیترات پتاسیم و شوری 2 میلی­موس حاصل شد. هم­چنین تیمار کلرید پتاسیم و شوری 2 با میانگین 56/92  دارای بیش­ترین درصد جوانه­زنی بود.
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج به­ دست آمده کشت مرزه در مناطقی که آب آبیاری آن شور است توصیه نشده و در صورت وجود شوری پایین تکنیک پرایمینگ بذر با نیترات پتاسیم می­تواند راه­گشای تعدیل اثر تنش شوری بر درصد جوانه زنی مرزه باشد.
واژه‌های کلیدی: شوری، پرایمینگ، جوانه‌زنی، رشد اولیه، مرزه (Satureja sahendica Bornm.)
متن کامل [PDF 309 kb]   (395 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: گیاه شناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۹


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها