:: دوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) ::
جلد 7 شماره 28 صفحات 49-60 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی روش شیب آمونیوم سولفات گذرنده از غشا در سامانه‌ لیپیدی برای بهبود ظرفیت به دام اندازی داروهای آمفی‌پاتیک با خاصیت بازی ضعیف
بی بی فاطمه حقیرالسادات، قاسم عموعابدینی ، سمیرا نادری نژاد، محمدحسن شیخها، زهرا ملائی بلاسی، عظیم اکبرزاده، بهروز زندیه دولابی
2. گروه مهندسی شیمی، دانشکده فنی، دانشگاه تهران، تهران، ایران. ، amoabedini@ut.ac.ir
چکیده:   (1262 مشاهده)
سابقه و هدف: لیپوزوم­ها امکان بارگیری داروهای لیپوفیل در دو­لایه فسفولیپیدی و هیدروفیل در فضا­های مایع میانی را فراهم می­کنند. در تحقیق حاضر، ارزیابی و بررسی خصوصیات نانوحامل­های لیپوزومی حاوی دوکسوروبیسین به دو روش فعال و غیرفعال از لحاظ میزان بارگذاری و رهایش دارو صورت گرفته است.
مواد و روش­ها: برای سنتز نانولیپوزوم نسبت مشخصی از دی پالمیتول گلیسریو فسفوریل گلیسرول، کلسترول و پلی اتیلن گلیکول با یکدیگر ترکیب شدند سپس داروی دوکسوروبیسین به آن به دو روش غیر فعال و فعال در نانولیپوزوم بارگذاری شد. میانگین قطر نانوذرات محاسبه و میزان بارگذاری و رهایش دارو با روش دیالیز بررسی شد.
یافته­ ها: میانگین اندازه نانوذرات ساخته شده در روش آب‌پوشانی لایه نازک چربیnm  6/138و در روش گرادیان pH nm9/105به­دست آمده است. راندمان بارگذاری داروی دوکسوروبیسین نانولیپوزومه به ترتیب  65/15 و 89 به­دست آمد. رهایش دارو طی 48 ساعت از دارو به ترتیب حدود 78 درصد و 24 درصد به ترتیب در روش آب‌پوشانی لایه نازک چربی و روش گرادیانی در محیط فسفات بافر سالین با 4/7 pH= می­باشد.
بحث: این مطالعه نشان داد با ایجاد ترکیب­های حساس به pH در ساختار نانوذره می­تواند رهایش دارو را کنترل کرد که نوعی هدفمندی غیراختصاصی می­باشد.
نتیجه گیری: این مطالعه نشان می­دهد که اثر دوکسوروبیسین لیپوزومه به روش فعال  بیش­تر از روش غیرفعال است. هم­چنین فرمولاسیون تهیه شده حساس به pH است.
واژه‌های کلیدی: گرادیان pH، دوکسوروبیسین، لیپوزوم، حساس به pH.
متن کامل [PDF 545 kb]   (392 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: فارماکولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۹


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها