:: دوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) ::
جلد 7 شماره 28 صفحات 61-68 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی، ردیابی حضور ژن‌های exo و تعیین توانایی تشکیل بیوفیلم توسط جدایه‌های سودوموناس آئروژینوزا به‌دست آمده از نمونه‌های خون و ادرار
لیلا جبل عاملی، محمد ایمان عینی، فرشته جبل عاملی
2. گروه میکروب شناسی، دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران، ایران ، jabalamelir@yahoo.com
چکیده:   (917 مشاهده)
سابقه و هدف: سودوموناس آئروژینواز یک بیماری­زای فرصت­طلب است که در ایجاد عفونت­های متعددی نقش دارد، سیستم ترشحی تیپ 3 و توانایی تشکیل بیوفیلم از شاخص­های مهم بیماری­زا در این باکتری می­باشند. در این مطالعه این دو عامل بیماری­زا و هم­چنین الگوی مقاومت آنتی­بیوتیکی در جدایه­های به­دست آمده از نمونه­های خون و ادرار مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روش­ها: پس از تأیید 39 باکتری مورد مطالعه به عنوان سودوموناس آئروژینوزا، تست آنتی­بیوگرام به روش دیسک آگار دیفیوژن انجام شد. بررسی فراوانی ژن­های کد کننده افکتور پروتئین­های ترشح شده از سیستم ترشحی تیپ3 به­وسیله تکنیک   PCR انجام شد. هم­چنین توانایی تولید بیوفیلم نیز برای سویه­های جداسازی شده مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته­ ها: تعداد 18 و 21 جدایه سودوموناس آئروژینوزا به­ترتیب از نمونه­های خون و ادرار به­دست آمد که در هر دو مورد، نسبت به سفپودوکسیم و پلی­میکسین B به­ترتیب بیش­ترین و کم­ترین مقاومت وجود داشت. فراوانی ژن exoT در جدایه­های خون و ادرار 100% بوده و دیگر ژن­های exo نیز فراوانی بیش­تری در نمونه­های خون نسبت به ادرار داشتند.  جدایه­های مربوط به  نمونه ادرار قدرت تشکیل بیوفیلم به­صورت قوی را نشان می­دادند در حالی­که جدایه­های خونی فقط می­توانستند به­صورت ضعیف و متوسط بیوفیلم تشکیل دهند.
نتیجه­ گیری: با توجه به افزایش مقاومت سودوموناس آئروژینوزا نسبت به آنتی­بیوتیک­ها و توانایی آن­ها در ایجاد عفونت، و هم­چنین وجود جدایه­هایی که به طور غالب واجد ژن­های توکسینی بوده و قادر به تولید بیوفیلم نیز می­باشند، ضرورت غربالگری بیماران قبل از مصرف آنتی­بیوتیک بدیهی می­باشد چرا که در غیر این صورت احتمال انتشار انواع باکتری­های بیماری­زای مقاوم به آنتی­بیوتیک در جمعیت افزایش خواهد یافت.      
واژه‌های کلیدی: سودوموناس آئروژینوزا، سیستم ترشحی تیپ 3، بیوفیلم، ژن‌های exo
متن کامل [PDF 403 kb]   (573 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۹


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها