:: دوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) ::
جلد 7 شماره 28 صفحات 105-113 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وجود ژن‌های oqxB و oqxA(پمپoqxAB ) درکلبسیلا پنومونیه جدا شده از عفونت‌های مجاری ادراری و تعیین الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی آن‌ها در شهر قم
ساغر شهبازی، محسن زرگر ، محمد سلیمانی درجاق
گروه میکروب شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم، قم، ایران ، zmohsen2002@yahoo.com
چکیده:   (889 مشاهده)
سابقه و هدف: پمپ­های افلاکس یکی از مکانیسم­های مقاومت به آنتی­بیوتیک­ها محسوب می­شوند. هدف از این مطالعه بررسی وجود ژن­های oqxB وoqxA  در کلبسیلا پنومونیه و تعیین الگوی مقاومت آنتی­بیوتیکی آن­ها می­باشد.
مواد و روش­ها: نمونه برداری از 500 مراجعه کننده به آزمایشگاه­های استان قم، جمع آوری شد. تعیین حساسیت آنتی­بیوتیکی طبق (CLSI 2014) انجام شد. وجود ژن­های oqxB  ،oqxA  با روش PCR مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ­ها: تعداد 100 باکتری کلبسیلا پنومونیه جدا گردید. تمام جدایه­های کلبسیلا پنومونیه به سیپروفلوکساسین و آمیکاسین، حساس بودند. نتایج حاصل از  PCR نشان داد که، 46 % از نمونه­ها دارای ژن oqxA و 52% دارای ژن oqxB بودند.
بحث: نتایج حاکی از آن است که باکتری کلبسیلا پنومونیه در سویه­های جدا شده در  بیمارستان­های شهر قم از آمار قابل توجه­ای بر خوردار می­باشد. هم­چنین، پمپ­های افلاکس oqxAB از کمیت  به­نسبت بالایی برخوردار می­باشد.
نتیجه ­گیری: مقابله با مقاومت آنتی­بیوتیکی از جمله پمپ­های افلاکس oqxAB، دارای اهمیت می­باشد. این یافته­ها بیانگر به­کارگیری عوامل آنتی­بیوتیکی جدید برای درمان عفونت­های حاصل از این باکتری و ارگانیسم­های مقاوم می­باشد.
واژه‌های کلیدی: کلبسیلاپنومونیه، عفونت ادراری، مقاومت آنتی‌بیوتیکی، پمپ افلاکس.
متن کامل [PDF 456 kb]   (345 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۹


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 28 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها