:: دوره 1، شماره 1 - ( زمستان 1389 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 59-63 برگشت به فهرست نسخه ها
جداسازی مایکوباکتریوم چلونی در خلط از بیمار مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک
سعید ذاکر بستان آباد، پیروز صالحیان ، مصطفی قلمی، شاهین پور آذر دیزجی
پاتولوژيست آزمایشگاه مسعود
چکیده:   (21690 مشاهده)

  سابقه و هدف : مایکوباکتریوم چلونی در گروه مایکوباکتریوم های غیر سلی طبقه بندی می گردد که جزو گروه بزرگی از مایکوباکتری ها می باشند که جدا از گروه مایکو باکتریوم توبرکلوزیس که عامل بیماری سل می باشد، قرار می گیرند . این باکتری علل سندرم های مختلف بالینی، از جمله بیماری های ریوی، بیماری های پوستی محلی، استئومیلیت، عفونت مفاصل و باعث عفونت های ریوی در افرادی که نقص سیتم ایمنی ( به هردلیل ) دارند، می شوند و هم چنین در عفونت های زخم بعد از عمل جراحی جدا شده است . مایکوباکتریوم چلونی در ورم غده های خلطی که بیماری نادری است، جدا شده است . اندوکاردیت نیز توسط این باکتری مستند شده است . اختلالات مری را افزایش و خطر بیماری های ریوی به دلیل این عامل به سرعت در حال رشد است . انتقال بیماری از انسان به انسان ثبت شده است .

  مواد و روش ها : خلط از بیمار مشکوک به سل از یک خانم 48 ساله جمع آوری شد و ثبت معاینات بالینی انجام گردید . برای بیمار تست توبرکولین انجام شد و نمونه خلط روی محیط جامد لون اشتاین جانسون انجام شد . همه تست ها از قبیل حساسیت دارویی و افتراق مایکوباکتری ها بر اساس روش استاندارد CDC انجام شد . روش PCR با چند پرایمر مختلف جهت شناسایی مایکو باکتریوم توبرکلوزیس از غیر توبرکلوزیس انجام شد .

  یافته ها : در رنگ آمیزی لام به روش زیل نلسون و اورامین باسیل رویت گردید . تست توبرکولین بیمار منفی بود . PCR در تمام موارد انجام شده منفی بدست آمد . کشت پس از 7 روز افزایش یافته است و کلنی های باسیل رویت گردید و هم چنین رشد در روی محیط 2- تیوفن اسید کربوکسیلیک مثبت شد و کلنی باکتری نیز از نوع نان فوتوکروموژن مشخص گردید . تست کاتالاز در دو درجه حرارت 22 و 68 مثبت شد . آزمایشات تست نیاسین و نیترات منفی مشخص شد .

  نتیجه گیری : در این مطالعه، نمونه مورد نظر جدا شده مایکوباکتریوم چلونی بود که از بیمار مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک جدا شده است . این باکتری معمولا در انسان با مشکل دیگر شامل سرطان، ایمنی، آلرژی، استئومیلیت و غیره یافت می گردد .

  

 

واژه‌های کلیدی: مایکوباکتریوم چلونی، سرطان سینه متاستاتیک
متن کامل [PDF 222 kb]   (26 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: ۱۳۸۹/۱۱/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 1 - ( زمستان 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها