:: دوره 1، شماره 3 - ( 5-1390 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 23-32 برگشت به فهرست نسخه ها
جداسازی و شناسایی یک باکتری بومی تولید کننده بیوپلیمر پلی هیدروکسی آلکانوات (PHA) و بررسی تولید آن تحت شرایط مختلف رشد سلول
حسین شهبانی ، زهرا گودرزی، محمد چمنی، کامبیز اکبری نوقابی
دانشگاهآازداسلامی واحد پرند ، Shahabanih@yahoo.com
چکیده:   (27901 مشاهده)
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
 

سابقه وهدف: امروزه با توجه به مصرف بسیار زیاد پلیمرهای مقاوم به تخریب زیستی از جمله انواع پلاستیک ها در بسته بندی مواد غذایی، کالا و همچنین استفاده از کیسه های پلاستیکی برای جابجایی و حمل زباله مشکل بزرگ تجمع ضایعات پلیمری در طبیعت به وجود آمده است. یکی از راه ها برای حل این مشکل تولید پلیمر های زیست تخریب پذیر می باشد.

مواد و روش ها: باکتری تولید کننده پلیمر پلی هیدروکسی آلکانوآت (PHA) از نمونه های محیطی جدا سازی شد. این سویه باکتریایی با روش های شیمیایی و مولکولی از طریق تعیین توالی ژن 16s rDNA شناسایی گردید. تولید PHA توسط این باکتری با استفاده از کروماتوگرافی گازی و ستون HP-5 تحت شرایط مختلف کشت اندازه گیری شد. 

 

یافته ها: در این مطالعه باکتری بومی تولید کننده PHA بعنوان Bacillus thuringiensis ZK 86 شناسایی گردید. شرایط مناسب برای تولید این پلیمر دمای Cº 37، 7=pH و هوادهی در 150= rpm تعیین گردید. تحت این شرایط بیشترین میزان تولید حدود 367/0 گرم در لیتر با منبع گلوکز پس از کشت به مدت 72 ساعت بدست آمد و 35% از وزن خشک سلولی را پلیمر تشکیل داد.

 

نتیجه گیری: این مقاله اولین گزارش از تولید PHA توسط سویه باسیلوس تورینجنسیس بومی ایران می باشد که در طی آن شناسایی باکتری تولید کننده و روش های تولید و اندازی گیری میزان و نوع پلیمر تولید شده مورد ارزیابی قرار گرفتند.

 
واژه‌های کلیدی: باسیلوس، پلی هیدروکسی آلکانوات، پلیمر زیست تخریب پذیر
متن کامل [PDF 1276 kb]   (250 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۰/۵/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 3 - ( 5-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها