دوره 1، شماره 4 - ( 7-1390 )                   جلد 1 شماره 4 صفحات 98-89 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده علوم زیستی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ، m_peyvandi@iau-tnb.ac.ir
چکیده:   (34817 مشاهده)

سابقه و هدف: ریحان با نام علمی Ocimum Basilicum گیاهی متعلق به راسته ی نعناع یان و تیره نعناع است،که به عنوان یک گیاه دارویی در طب سنتی ایران مورد استفاده قرارگرفته است. هدف از این پژوهش بررسی و مقایسه دو کود کلات آهن و نانو کود کلات آهن در غلظت های مختلف بر چند پاسخ فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی گیاه ریحان است. در این تحقیق اثر نانو کود کلاته آهن و کود کلاته آهن بر پارامتر های رشد،  مقدار رنگیزه های فتوسنتزی برگ ، مقدار پروتئین و همچنین تغییرات فعالیت برخی آنزیم های آنتی اکسیدان در برگ بررسی شد.

مواد و روش ها: آزمایش درشرایط کشت مزرعه ای، به صورت بلوک های کاملاً تصادفی با 4 تکرار طراحی شد. گیاهان در معرض غلظت های مختلفی از کود کلات آهن (1- kg.ha 5/7 ، 5/4 ، 5/1) و نانو کود کلات آهن (1- kg.ha 5، 3،1) قرار گرفتند.

یافته ها: بررسی ها نشان داد که پارامترهای رشد در گیاهانی که در معرض تیمار کود آهن با غلظت 1- kg.ha 5/7 و نانو کود آهن با غلظت 1- kg.ha 1 بودند، نسبت به شاهد افزایش یافته است. فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی درحضور کود آهن در هر سه غلظت بیشتر از تیمارهای نانو کود آهن بود. همچنین نانو کود آهن سبب کاهش محتوای پروتئین در مقایسه با کود آهن گردید. افزایش در محتوای رنگیزه های فتوسنتزی در تیمار هایی که تحت نانو کود کلات آهن با غلظت 1- kg.ha 5 بودند، دیده شده است.

نتیجه گیری: این نتایج نشان می دهد که جایگزینی کود آهن تهیه شده با فناوری نانو در مقایسه با کود های آهن رایج در غلظت مناسب یا کمتر نسبت به کود آهن می تواند سبب افزایش رشد کمی و کیفی گیاه ریحان شود.

متن کامل [PDF 427 kb]   (779 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: گیاه شناسی
دریافت: 1390/6/14 | انتشار: 1390/7/23

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.