XML English Abstract Print


گروه مهندسی علوم دامی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه لرستان، خرم‌آباد، ‌ایران
چکیده:   (730 مشاهده)
سابقه و هدف: سویه‌های خارج روده‌ای اشریشیاکلی بیماریزای پرندگان (APEC) با تحمیل ضرر و زیان‌های اقتصادی گسترده به لحاظ درصد تلفات بالا در گله‌های گوشتی یکی از تهدیدهای جدی صنعت پرورش طیور جهان و ایران می‌باشد. بررسی‌های مولکولی و تعیین فراوانی عوامل حدت سویه‌های APEC اطلاعات بسیار سودمندی به منظور طراحی و ساخت واکسن بر علیه بیماری‌های ناشی از این سویه‌ها ارائه می‌دهد. هدف از این مطالعه شناسایی فاکتورهای حدت iss و fimC در جدایه‌های اشریشیاکلی از طیور مبتلا به کلی‌باسیلوز در شهرستان ایلام بود.
مواد و روش‌ها: این مطالعه به صورت توصیفی - مقطعی بر روی یکصد و پنجاه جدایه APEC که از موارد کلی‌باسیلوز طیور جمع‌آوری شده بود، در سال 1399 انجام گردید. ابتدا جدایه‌ها با استفاده از محیط‌های کشت انتخابی, افتراقی و با انجام آزمایش‌های بیوشیمیایی استاندارد، شناسایی و تعیین هویت گردیدند. جهت جستجو و شناسایی ژن‌های حدت iss و fimC در میان جدایه‌های اشریشیاکلی از آزمون PCR با بهره‌گیری از آغازگرهای اختصاصی استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج آزمون PCR بر روی یکصد و پنجاه جدایه APEC اخذ شده از موارد کلی‌باسیلوز با استفاده از آغازگرهای اختصاصی جهت ردیابی و شناسایی ژن‌های حدت کدکننده‌ی فیمبریه تیپ یک fimC و ژن افزایش پایداری در سرم iss نشان داد که 139جدایه (66/92 درصد) واجد ژن fimC و تعداد 126 جدایه (84 درصد) دارای ژن افزایش پایداری در سرم iss بودند.
نتیجه‌گیری: یافته‌های این بررسی نشان از حضور بالای ژن‌های حدت iss‏ و ‏fimC‏ ‏در جدایه‌های اشریشیاکلی جدا شده از موارد کلی‌باسیلوز طیور در منطقه‌ی مورد مطالعه می‌باشد. ردیابی این ژن‌ها می‌تواند به ‌عنوان مارکرهای تشخیصی اشریشیاکلی بیماریزای طیور مورد استفاده قرار گیرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1400/10/22 | پذیرش: 1400/12/17 | انتشار: 1401/1/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تازه های بیوتکنولوژی سلولی - مولکولی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | New Cellular and Molecular Biotechnology Journal

Designed & Developed by : Yektaweb