دوره 10، شماره 40 - ( 6-1399 )                   جلد 10 شماره 40 صفحات 65-76 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بیوتکنولوژی پزشکی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
چکیده:   (671 مشاهده)
سابقه و هدف: باکتری های بورخولدریا مالئی و سودومالئی (Burkholderia mallei and pseudomallei species) جزو عوامل بیماری زای خطرناک انسانی محسوب می شوند. تشخیص برپایه کشت برای این باکتری، هزینه بر و زمان بر و از طرف دیگر کار با این باکتری بسیار خطرناک بوده و همچنین امکان دسترسی به این باکتری و حتی ژنوم آن بسیار مشکل می باشد. هدف از انجام این مطالعه طراحی و سنتز کنترل مثبتی ایمن و کارآمد برای تشخیص باکتری بورخولدریا می باشد.
مواد و روش ها: در ابتدا، یک سازه شبیه ساز که، حاوی ژن های مرجع و اختصاصی باکتری بورخولدریا مالئی و سودومالئی می باشد و در دیگر گونه های خانواده مشاهده نمیشود ساخته شد و سپس کارایی عملیاتی سازه طراحی شده، با استفاده از روشPCR Real-Time کمی ( با استفاده از رنگ SYBER Green ) و کیفی(با استفاده از پروب TaqMan )، مورد ارزیابی قرار گرفت. درنهایت محصولات تکثیری PCR Real-Time با استفاده از منحنی ذوب و الکتروفورز مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته ها: میزان حداقل و حداکثر حساسیت به ترتیب 1/0پیکو گرم و 10 نانوگرم بر روی سازه طراحی شده در مطالعه حاضر، حاصل شد.
نتیجه گیری: این سازه شبیه ساز میتواند به عنوان کنترل مثبت مناسبی، جهت تشخیص عامل بورخولدریا مورد استفاده قرار گیرد و همچنین می تواند در آینده باعث پیشرفت هرچه بیشتر کیت های تشخیصی جدید در این حوزه بشود.
متن کامل [PDF 681 kb]   (48 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: سلولی و مولکولی
دریافت: 1399/7/24 | پذیرش: 1399/6/10 | انتشار: 1399/6/10