دوره 10، شماره 39 - ( 4-1399 )                   جلد 10 شماره 39 صفحات 48-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه زیست شناسی، دانشکده علوم پایه، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران
چکیده:   (2353 مشاهده)
سابقه و هدف: عفونت هلیکوباکترپیلوری از عوامل اصلی ایجاد­کننده سرطان معده در انسان است. ژن tagD هلیکوباکترپیلوری که کد کننده آنزیم تیول پروکسیداز است، نقش مهمی در کلونیزه­شدن باکتری در جدار معده انسان ایفا می­کند. تحقیقات نشان داده است که ژن GPR83 در سرطان معده افزایش بیان دارند و هدف از این تحقیق بررسی میزان بیان ژن­ GPR83، در ﺳﻠﻮل­های ﺳﺮﻃﺎﻧﻲ آدﻧﻮﻛﺎرﺳﻴﻨﻮﻣﺎی ﻣﻌﺪه (adenocarcinoma gastric cell line[S1]  یا (AGS[M2]  ترانسفکت شده با وکتور نوترکیب pFLAG-CMV-3-tagD به­روش Real Time PCR[M3]  است.
مواد و روش­ها: سلول­های AGS به کمک محلول لیپوفکتامین و با پلاسمید حامل ژن کد کننده tagD هلیکوباکتر پیلوری یا پلاسمید خالی (کنترل)، ترانسفکت شدند. سپس استخراج RNA از سلول­های کشت داده شده انجام شد و سنتز cDNA صورت پذیرفت و سپس بیان یوکاریوتی ژن tagD[M4]  هلیکوباکترپیلوری در سلول­های AGS با روش RT-PCR بررسی شد. میزان بیان ژن­های GPR83، با روش Real Time PCR ارزیابی گردید. لازم­به ذکر است که برای بررسی آپوپتوز از کیت انکسین استفاده شد و در نهایت با استفاده از نرم­افزار  SPSSو آزمون­های آماری t-test Indepent  بیان هر یک از ژن­ها بررسی شد.
یافته­ ها: یافته­های به­ دست آمده از آنالیز بیان ژن نشان داد که بیان ژن GPR83 در سلول­های AGS تیمار شده با tagD نسبت­به سلول­های کنترل افزایش بیان داشت اما این افزایش بیان از لحاظ آماری معنی­دار نبود (P= 0.0888).  
نتیجه­ گیری: به­ طور کلی، داده­های به­ دست آمده از این تحقیق حاکی از آن بود که بیان ژن­ GPR83 در سلول­های تحت تیمار با ژن tagD هلیکوباکترپیلوری[M5] ، تغییر می­یابد و به­نظر می­رسد که ژن GPR83 هلیکوباکترپیلوری در ایجاد این تغییر بیان نقش دارد.

واژه‌های کلیدی: هلیکوباکترپیلوری، tagD، GPR83، AGS، IAU science
متن کامل [PDF 4059 kb]   (1744 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1289 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: سلولی و مولکولی
دریافت: 1399/5/12 | پذیرش: 1399/1/10 | انتشار: 1399/1/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.