[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 3 - ( 5-1390 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 17-21 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین نقش عوامل باکتریایی شایع در عفونت خون نوزادان بیمارستان شهید عارفیان ارومیه
غلامرضا بخشی خانیکی ، فرزین اصغری ثنا، شاه صنم غیبی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند ، bakhshi@pnu.ac.ir
چکیده:   (20686 مشاهده)
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

سابقه و هدف: هدف از این تحقیق تعیین شایع ترین عوامل باکتریال عفونت خون نوزادان بوده است. این مطالعه از نوع توصیفی مقطعی بوده که در طی سال های 85-1384 در بیمارستان شهید عارفیان ارومیه بر روی 402 نوزاد مشکوک به عفونت خون نوزادان انجام پذیرفت.

 

مواد و روش ها: پس از جمعآوری نمونه خون از این نوزادان و انجام کشت میکروبی، ارزیابی حساسیت آنتیبیوتیکی سویههای باکتریال جداسازی شده با به کارگیری روش انتشار دیسک منطبق با اصــــول کمیتـــه بینالمللی بالینی آزمایشگاه (CLSI) صورت پذیرفت.

 

یافتهها: از 402 نمونه خون مورد مطالعه، (9/8%) 36 کشت خون مثبت حاصل شد که شیوع عفونت در نوزادان پسر با (1/61%) 22 مورد بیشتر از نوزادان دختر با (9/38%) 14 مورد و از این نوزادان، 23 نوزاد حاصل زایمان طبیعی و 13 نوزاد حاصل زایمان سزارین بودند و رابطه معنی داری بین نوع زایمان و شیوع بیماری وجود نداشت (P=0/093). میانگین وزن 36 نوزاد 837 2117 گرم بود و رابطه معنیداری بین وزن کم هنگام تولد و افزایش شیوع عفونت مشاهده شد (P =0). شایع ترین میکروارگانیسمهای مولد عفونت خـــون نوزادان به ترتیب، استافیلوکوک کوآگولاز منــــفی (50 درصد) و کلبسیلا پنومونیه (4/19 درصد) بودند. بیشترین مقاومت باکتری های گرم مثبت به آمپی سیلین و سویههای گرم منفی به سفوتاکسیم و بیشترین حساسیت باکتری های گرم مثبت به وانکومایسین و سویههای گرم منفی به سیپروفلوکساسین و عامل خطرزای اصلی در ابتلا به عفونت، نارس بودن و وزن کم حین تولد بود.

 

نتیجه گیری: با توجه به افزایش شیوع عفونت با استافیلوکوک کوآگولاز منفی در این مطالعه و مطالعات مشابه، با درمان صحیح آنتیبیوتیکی منطبق با نتایج دقیق آنتیبیوگرام به همراه رعایت اصول بهداشتی در بخش زایمان، نوزادان و مراقبت های ویژه نوزادان و مراقبتهای مناسب قبل از تولد برای جلوگیری از تولد نوزاد نارس میتوان از مرگ و میر و ناتوانیهای حاصل از این بیماری کاست.

 
 

 

واژه‌های کلیدی: عفونت خون، عوامل باکتریائی، مقاومت آنتی‌بیوتیکی، نوزاد نارس
متن کامل [PDF 892 kb]   (125 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۰/۵/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bakhsi khaniki G, Asgharisana F, Gaibi S. study of the role of common bacterial etiology in neonatal sepsis in Urumiah Shahid . NCMBJ. 2011; 1 (3) :17-21
URL: http://ncmbjpiau.ir/article-1-41-fa.html

بخشی خانیکی غلامرضا، اصغری ثنا فرزین، غیبی شاه صنم. تعیین نقش عوامل باکتریایی شایع در عفونت خون نوزادان بیمارستان شهید عارفیان ارومیه. مجله تازه هاي بيوتكنولوژي سلولي و مولكولي. 1390; 1 (3) :17-21

URL: http://ncmbjpiau.ir/article-1-41-fa.htmlدوره 1، شماره 3 - ( 5-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله تازه های بیوتکنولوژی سلولی - مولکولی New Cellular and Molecular Biotechnology Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844