[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 1، شماره 3 - ( 5-1390 ) ::
جلد 1 شماره 3 صفحات 17-21 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین نقش عوامل باکتریایی شایع در عفونت خون نوزادان بیمارستان شهید عارفیان ارومیه
غلامرضا بخشی خانیکی، فرزین اصغری ثنا، شاه صنم غیبی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند ، bakhshi@pnu.ac.ir
چکیده:   (22043 مشاهده)
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

سابقه و هدف: هدف از این تحقیق تعیین شایع ترین عوامل باکتریال عفونت خون نوزادان بوده است. این مطالعه از نوع توصیفی مقطعی بوده که در طی سال های 85-1384 در بیمارستان شهید عارفیان ارومیه بر روی 402 نوزاد مشکوک به عفونت خون نوزادان انجام پذیرفت.

 

مواد و روش ها: پس از جمعآوری نمونه خون از این نوزادان و انجام کشت میکروبی، ارزیابی حساسیت آنتیبیوتیکی سویههای باکتریال جداسازی شده با به کارگیری روش انتشار دیسک منطبق با اصــــول کمیتـــه بینالمللی بالینی آزمایشگاه (CLSI) صورت پذیرفت.

 

یافتهها: از 402 نمونه خون مورد مطالعه، (9/8%) 36 کشت خون مثبت حاصل شد که شیوع عفونت در نوزادان پسر با (1/61%) 22 مورد بیشتر از نوزادان دختر با (9/38%) 14 مورد و از این نوزادان، 23 نوزاد حاصل زایمان طبیعی و 13 نوزاد حاصل زایمان سزارین بودند و رابطه معنی داری بین نوع زایمان و شیوع بیماری وجود نداشت (P=0/093). میانگین وزن 36 نوزاد 837 2117 گرم بود و رابطه معنیداری بین وزن کم هنگام تولد و افزایش شیوع عفونت مشاهده شد (P =0). شایع ترین میکروارگانیسمهای مولد عفونت خـــون نوزادان به ترتیب، استافیلوکوک کوآگولاز منــــفی (50 درصد) و کلبسیلا پنومونیه (4/19 درصد) بودند. بیشترین مقاومت باکتری های گرم مثبت به آمپی سیلین و سویههای گرم منفی به سفوتاکسیم و بیشترین حساسیت باکتری های گرم مثبت به وانکومایسین و سویههای گرم منفی به سیپروفلوکساسین و عامل خطرزای اصلی در ابتلا به عفونت، نارس بودن و وزن کم حین تولد بود.

 

نتیجه گیری: با توجه به افزایش شیوع عفونت با استافیلوکوک کوآگولاز منفی در این مطالعه و مطالعات مشابه، با درمان صحیح آنتیبیوتیکی منطبق با نتایج دقیق آنتیبیوگرام به همراه رعایت اصول بهداشتی در بخش زایمان، نوزادان و مراقبت های ویژه نوزادان و مراقبتهای مناسب قبل از تولد برای جلوگیری از تولد نوزاد نارس میتوان از مرگ و میر و ناتوانیهای حاصل از این بیماری کاست.

 
 

 

واژه‌های کلیدی: عفونت خون، عوامل باکتریائی، مقاومت آنتی‌بیوتیکی، نوزاد نارس
متن کامل [PDF 892 kb]   (125 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۰/۵/۲۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bakhsi khaniki G, Asgharisana F, Gaibi S. study of the role of common bacterial etiology in neonatal sepsis in Urumiah Shahid . NCMBJ. 2011; 1 (3) :17-21
URL: http://ncmbjpiau.ir/article-1-41-fa.html

بخشی خانیکی غلامرضا، اصغری ثنا فرزین، غیبی شاه صنم. تعیین نقش عوامل باکتریایی شایع در عفونت خون نوزادان بیمارستان شهید عارفیان ارومیه. مجله تازه هاي بيوتكنولوژي سلولي و مولكولي. 1390; 1 (3) :17-21

URL: http://ncmbjpiau.ir/article-1-41-fa.htmlدوره 1، شماره 3 - ( 5-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله تازه های بیوتکنولوژی سلولی - مولکولی New Cellular and Molecular Biotechnology Journal
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3876