دوره 1، شماره 3 - ( 5-1390 )                   جلد 1 شماره 3 صفحات 21-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bakhsi khaniki G, Asgharisana F, Gaibi S. study of the role of common bacterial etiology in neonatal sepsis in Urumiah Shahid . NCMBJ 2011; 1 (3) :17-21
URL: http://ncmbjpiau.ir/article-1-41-fa.html
بخشی خانیکی غلامرضا، اصغری ثنا فرزین، غیبی شاه صنم. تعیین نقش عوامل باکتریایی شایع در عفونت خون نوزادان بیمارستان شهید عارفیان ارومیه. مجله تازه هاي بيوتكنولوژي سلولي و مولكولي. 1390; 1 (3) :17-21

URL: http://ncmbjpiau.ir/article-1-41-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند ، bakhshi@pnu.ac.ir
چکیده:   (26841 مشاهده)
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

سابقه و هدف: هدف از این تحقیق تعیین شایع ترین عوامل باکتریال عفونت خون نوزادان بوده است. این مطالعه از نوع توصیفی مقطعی بوده که در طی سال های 85-1384 در بیمارستان شهید عارفیان ارومیه بر روی 402 نوزاد مشکوک به عفونت خون نوزادان انجام پذیرفت.

 

مواد و روش ها: پس از جمعآوری نمونه خون از این نوزادان و انجام کشت میکروبی، ارزیابی حساسیت آنتیبیوتیکی سویههای باکتریال جداسازی شده با به کارگیری روش انتشار دیسک منطبق با اصــــول کمیتـــه بینالمللی بالینی آزمایشگاه (CLSI) صورت پذیرفت.

 

یافتهها: از 402 نمونه خون مورد مطالعه، (9/8%) 36 کشت خون مثبت حاصل شد که شیوع عفونت در نوزادان پسر با (1/61%) 22 مورد بیشتر از نوزادان دختر با (9/38%) 14 مورد و از این نوزادان، 23 نوزاد حاصل زایمان طبیعی و 13 نوزاد حاصل زایمان سزارین بودند و رابطه معنی داری بین نوع زایمان و شیوع بیماری وجود نداشت (P=0/093). میانگین وزن 36 نوزاد 837 2117 گرم بود و رابطه معنیداری بین وزن کم هنگام تولد و افزایش شیوع عفونت مشاهده شد (P =0). شایع ترین میکروارگانیسمهای مولد عفونت خـــون نوزادان به ترتیب، استافیلوکوک کوآگولاز منــــفی (50 درصد) و کلبسیلا پنومونیه (4/19 درصد) بودند. بیشترین مقاومت باکتری های گرم مثبت به آمپی سیلین و سویههای گرم منفی به سفوتاکسیم و بیشترین حساسیت باکتری های گرم مثبت به وانکومایسین و سویههای گرم منفی به سیپروفلوکساسین و عامل خطرزای اصلی در ابتلا به عفونت، نارس بودن و وزن کم حین تولد بود.

 

نتیجه گیری: با توجه به افزایش شیوع عفونت با استافیلوکوک کوآگولاز منفی در این مطالعه و مطالعات مشابه، با درمان صحیح آنتیبیوتیکی منطبق با نتایج دقیق آنتیبیوگرام به همراه رعایت اصول بهداشتی در بخش زایمان، نوزادان و مراقبت های ویژه نوزادان و مراقبتهای مناسب قبل از تولد برای جلوگیری از تولد نوزاد نارس میتوان از مرگ و میر و ناتوانیهای حاصل از این بیماری کاست.

 
 

 

متن کامل [PDF 892 kb]   (125 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: 1390/5/20 | انتشار: 1390/5/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تازه های بیوتکنولوژی سلولی - مولکولی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | New Cellular and Molecular Biotechnology Journal

Designed & Developed by : Yektaweb