XML English Abstract Print


2. گروه انگل شناسی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (205 مشاهده)
سابقه و هدف: جنس لیشمانیا از نظرزیست شناسی به انگل­های تاژک­دارخانواده تریپانوزوماتیده­آ [1]تعلق دارد. لیشمانیا به دو فرم پروماستیگوت و آماستیگوت است. در محیط کشت به­فرم پروماستیگوت و داخل ماکروفاژ به­فرم آماستیگوت است. در این پژوهش هدف بررسی زنده ماندن انگل­های لیشمانیاتروپیکا (L.tropica) در محیط کشت سلول است.
مواد و روش­ها: در این مطالعه امکان رشد در محیط کشت Novy-MacNeal-Nicolli  (N.N.N ) وRPMI1640 بررسی گردید. در آزمایشگاه شرایطی فراهم شد که پروماستیگوت­های لیشمانیاتروپیکا، به آماستیگوت­هایی که در سلول میزبان زنده ­ماندند تبدیل شدند. رشد لیشمانیاتروپیکا، در مقایسه با انواع لیشمانیاهای دیگر مانند لیشمانیا ماژور بررسی گردید. لیشمانیاتروپیکا در دمای 26- 25 درجه سانتی­گراد در انکوباتور معمولی نگهداری شد. کشت لیشمانیاتروپیکا در محیط کشت RPMI1640 انجام شد. آلوده­سازی لیشمانیاتروپیکا بر روی سلول J774A-1 انجام شد. سلول J774A-1 در محیط کشت RPMI1640 نگهداری شد. سلول­ها در 37 درجه سانتی­گراد در انکوباتور CO2 دار نگهداری شدند.
یافته­ ها: لیشمانیاتروپیکا بعد از آلوده­سازی بر روی سلول ماکروفاژی J774A-1 مشاهده شد. در مقایسه با لیشمانیاماژور که زمان بیش­تری نیاز دارد تا عملکرد خود را نشان دهد،  لیشمانیاتروپیکا در داخل این سلول قدرت زنده ماندن برای زمان طولانی را دارد. هم­چنین مشاهده شد لیشمانیاتروپیکا در محیط کشت N.N.N فقط نگهداری می­شود و تکثیر نمی­شود.
نتیجه­ گیری: یافته ­ها در این تحقیق نشان داد پروماستیگوت­های لیشمانیاتروپیکا، در شرایط آزمایشگاه به آماستیگوت­هایی تبدیل شدندکه درسلول­های میزبان قدرت زنده ماندن برای زمان طولانی را دارند.
 
[1]. Trypanosomatidea
واژه‌های کلیدی: تکثیر و رشد، لیشمانیاتروپیکا، J774A-1
     
نوع مطالعه: مقاله تحقیقی | موضوع مقاله: سلولی و مولکولی
دریافت: ۱۳۹۸/۶/۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۵ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تازه های بیوتکنولوژی سلولی - مولکولی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | New Cellular and Molecular Biotechnology Journal

Designed & Developed by : Yektaweb